Przejdź do treści

Najlepsze ciągniki rolnicze

Ciągniki przemysłowe są używane zarówno jako maszyny budowlane, jak i rolnicze, ale służą również w wielu innych zastosowaniach, dzięki swojej wielozadaniowości i możliwości montażu najróżniejszego rodzaju narzędzi. Mają one jednak jeden mankament, na który narzekają operatorzy pracujący na terenie niestabilnym.

Ciągnik uniwersalny z napędem na cztery koła

ciągniki 4x4Brak napędu na cztery koła jest często przeszkodą dla kierowców ciągników wykonujących prace ziemne lub głębokie wykopy, aczkolwiek może być ogromnym utrudnieniem na dowolnym miejscu pracy, niezależnie od tego czy jest to pole uprawne czy plac budowy. Firmy i prywatni użytkownicy ciągników znacznie częściej wybierają więc ciągniki 4×4, które są niemal identyczne pod względem funkcjonalności jak ich starego typu odpowiedniki, aczkolwiek odznaczają się napędem który pozwala na znacznie bardziej komfortową pracę. Ciągniki te są wizualnie takie same jak ich zwykłe odmiany, a jedynymi różnicami są przednie koła, które niemal zawsze wyposażone są fabrycznie w opony terenowe. Poza tym jedyną dużą różnicą jest sam napęd i silnik o ogromnej mocy, pozwalający na pokonywanie najtrudniejszego terenu, błota, podmokłego piasku czy dowolnej innej niestabilnej nawierzchni. Ciągniki te są z reguły wolniejsze niż maszyny mające napęd na jedną oś, aczkolwiek moc silnika jest w nich nieporównywalnie większa, toteż z łatwością mogą one pokonać strome wzniesienia czy oblodzony teren bez większego problemu.

Z racji niemal identycznej konstrukcji jak zwykłe ciągniki, te warianty mogą z powodzeniem być zamiennikiem normalnych ciągników jednoosiowych wszędzie tam gdzie potrzebny jest sprzęt z silnym napędem. W firmach budowlanych, natomiast, są one standardowym pojazdem do wykonywania prac ziemnych.